FN’s Internationale læsedag – to romaner om de følelser, der former vores liv

Maria Holkenfeldt Behrendt

/

8. september 2025

To bøger den ene bog heder Svigermoreren og den bog hedder Tre

N’s Internationale læsedag – to romaner om de følelser, der former vores liv

Når jeg bliver spurgt om gode bøger, vender jeg igen-og igen tilbage til to. Og i anledning af FN’s læsedag, deler jeg dem så også her:

Moa Herngrens ‘Svigermoren’ er den ene. Den beskriver smertefuldt, elegant og indsigtsfuld, de relationer, vi tror er givet, men som viser sig at være de mest skrøbelige. I bogen oplever vi, hvordan et nært bånd mellem mor og søn stille glider fra hinanden, da en ny kærlighed træder ind i sønnens liv. Det smertefulde ligger i, at vi forstår begge sider: sønnen, der vil skabe sit eget liv, og moderen, der længes efter at bevare nærheden. Herngren skriver med en psykologisk indsigtsfuldhed, hvor ingen er skurke – kun mennesker, der kæmper med loyalitet, kærlighed og frygten for at miste.

I Valérie Perrins ‘Tre’ møder vi tre barndomsvenner – Adrien, Nina og Étienne – der lover hinanden at være uadskillelige. Men som livet folder sig ud, kommer kærlighed, tab og hemmeligheder imellem dem. Det stærke ved Perrins fortælling er, at hun giver os adgang til hver enkelt af deres stemmer og længsler: drømmen om frihed, behovet for at høre til, frygten for at svigte. På den måde mærker vi både smerten ved at miste fællesskabet og håbet om, at båndene alligevel kan overleve tid, afstand og selvrealisering.

Begge romaner åbner for det, skønlitteratur gør så godt: at vise os de følelser, vi genkender, men sjældent tør eller kan sætte ord på.

Flere artikler i Generelt

Jeg kan også blive ramt

Jeg kan også blive ramt …

30. juni 2026

Som psykoterapeut arbejder jeg hver dag med mennesker, der kæmper med fx angst, lavt selvværd, livskriser og svære følelser. Indimellem møder jeg en forestilling om,

Det er da penge ...

Det er da penge, status og præstation, der gør os lykkelige, ikke?

16. juni 2026

… det tror mange i hvert fald. Men forskning viser, at der er en enkel ting, vi kan gøre dagligt, som i endnu højere grad

Følelsesmæssigt overbelastet

Følelsesmæssigt overbelastet

9. juni 2026

Følelsesmæssig overbelastning viser sig sjældent dramatisk fra den ene dag til den anden. Oftere sniger den sig ind over tid.Langsomt … Næsten umærkeligt … Mange

Jeg tror på, at alle kan komme igennem selv livets hårdeste slag – hvis man har nogle at dele oplevelserne, tankerne og kriserne med.

Kontakt mig