Er jeg selv en ghoster?

Maria Holkenfeldt Behrendt

/

2. juli 2025

Er jeg selv en ghoster?

Del 3: Er jeg selv en ghoster?
At blive ghostet er efterhånden et velkendt fænomen. Det gør ondt. Det efterlader et tomrum. Og i dag er det en ting, som mange har fået et sprog for.
Men det kan være sværere – og langt mere uvant – at se ærligt på sig selv. For hvordan gør vi selv, når vi skal afslutte et forhold, uanset karakteren, kvaliteten og kvantiteten af det?

Har jeg selv trukket mig i stilhed? Har jeg forladt en relation uden at sige farvel? Er jeg måske faktisk én, der ghoster uden at vide det?

Ghosting handler ikke nødvendigvis om bevidst hensynsløshed. Ofte handler det om undgåelse. Om flugt.

Om ikke at vide, hvordan man siger det, der kan føles svært, højt.
Så måske har du faktisk prøvet at:
📍 Udsætte at svare – og pludselig gik tiden, og så blev det aldrig.
📍 Følt, at du skyldte en forklaring, men ikke kunne finde ordene.
📍 Mærket, at noget ikke skulle fortsætte, men håbet, det gik væk af sig selv.
📍 Frygtet at såre nogen – og derfor forsvandt du i stilhed.

Hvis du kan genkende noget af det, er du ikke alene. Og det gør dig ikke til et dårligt menneske – men måske til et menneske, der har noget at lære om kontakt og ansvar.

For ghosting begynder tit i det stille: En indre konflikt, der ikke bliver mødt. Et behov for at skåne – mest sig selv.

Men spørgsmålet er: Hvad og hvem skåner vi egentlig, når vi forsvinder uden ord?

Ofte undgår vi det ubehagelige her og nu – men vi efterlader en anden i et meget større ubehag bagefter – og inderst inde vil de fleste med det handlemønster føle sig dårligt tilpas med et voksende ubehag, jo længere adfærden står på.

At stoppe med at ghoste starter med mod.
❣️ Mod til at være ærlig, selv når det er svært.
❣️ Mod til at sige: ’Tak for det, vi havde – men jeg kan ikke fortsætte’.
❣️ Mod til at tage ansvar – ikke for den andens følelser, men for det, der er svært for dig og påvirker dine relationer – din måde at være menneske på.

Det er ikke alle, der skal være plads til i vores liv. Men gode, velovervejede og ansvarsfulde afslutninger er en gave til både os selv og den anden.

Læs del 1 Ghosting – når mennesker forsvinder uden et ord

Læs del 2 Ghostet – hvad gør jeg så?

Flere artikler i Generelt

Det er da penge ...

Det er da penge, status og præstation, der gør os lykkelige, ikke?

16. juni 2026

… det tror mange i hvert fald. Men forskning viser, at der er en enkel ting, vi kan gøre dagligt, som i endnu højere grad

Følelsesmæssigt overbelastet

Følelsesmæssigt overbelastet

9. juni 2026

Følelsesmæssig overbelastning viser sig sjældent dramatisk fra den ene dag til den anden. Oftere sniger den sig ind over tid.Langsomt … Næsten umærkeligt … Mange

12 små vaner, der kan gøre en stor forskel

12 små vaner, der kan gøre en stor forskel

2. juni 2026

Længes du desperat efter ferie? Så springer du nok noget meget vigtigt over! For det, der holder os kørende i det lange løb, er bl.a.

Jeg tror på, at alle kan komme igennem selv livets hårdeste slag – hvis man har nogle at dele oplevelserne, tankerne og kriserne med.

Kontakt mig